Dlaczego olej jełczeje?
Olej, tak samo jak każdy inny produkt spożywczy, może wraz z biegiem czasu ulec zepsuciu. Oczywiście w przypadku bardzo długiego przechowywania jest to w zasadzie nieuniknione, ponieważ każda żywność posiada z góry określony termin przydatności. Warto jednak warto wiedzieć, jak nieco spowolnić ten proces. Czy wiesz, czym jest jełczenie i co powoduje jego powstawanie?
Na czym polega jełczenie olejów?
Najprościej mówiąc, jełczenie to utlenianie się kwasów tłuszczowych z różnego rodzaju tłuszczów – zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że jest to zupełnie naturalne zjawisko, którego nie da się uniknąć. Mowa tu oczywiście o sytuacjach, w których olej jest przechowywany przez bardzo długi czas.
Co istotne, jełczenie powoduje, że tłuszcz stopniowo traci swoje cenne wartości odżywcze. Zmienia się także jego zapach. Na samym początku można nie wyczuć różnicy, jednak wraz z postępowaniem całego procesu olej zaczyna pachnieć bardzo specyficznie. Zmiany zachodzą także w jego smaku, który staje się gorzki lub nawet nieco ostry. Jest to szczególnie wyczuwalne po przełknięciu produktu.
Jak spowolnić jełczenie oleju?
Jako producent oleju spożywczego podpowiadamy, że najlepiej wybierać produkty rafinowane. Mają one bowiem dłużą datę przydatności, co sprawia, że jełczenie pojawia się znacznie później. Jednocześnie warto decydować się na zakup tłuszczów pochodzących z Polski. Wybierając oleje zagraniczne, nigdy nie można mieć pewności, czy zostały przetransportowane w odpowiednich warunkach. To z kolei może spowodować szybsze psucie się produktu.
Warto zaznaczyć, że najważniejsze jest odpowiednie przechowywanie. Oleje nie mogą być wystawiane na promieniowanie słoneczne, dlatego najlepiej umieścić je w szafce lub lodówce. Zbyt mocne nagranie tłuszczu spowoduje bowiem znacznie szybsze rozpoczęcie procesu jełczenia. Pamiętaj, że w przypadku produktów nierafinowanych zupełnie niezbędne jest przechowywanie w lodówce.