Jak powstaje olej rzepakowy?
Olej rzepakowy jest jednym z popularniejszych tłuszczów. Duże zainteresowanie tym produktem wynika między innymi z jego niskiej ceny i dobroczynnych właściwości. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że jest doskonałym źródłem kwasu oleinowego oraz kwasów omega-3 i omega-6. Mimo tego, że znajduje się w większości polskich kuchni, to nie każdy zastanawiał się, jak powstaje. Jak przebiega proces produkcji oleju rzepakowego?
Uprawa rzepaku na olej
Pierwszym etapem powstawania oleju rzepakowego jest oczywiście uprawa rośliny. Rzepak rośnie w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce sieje się go w drugiej połowie sierpnia, zaraz po żniwach zbóż. Nasiona kwitną na żółto w maju, a coraz częściej można zaobserwować malownicze pola już w kwietniu. Aby otrzymać rośliny nadające się do produkcji rafinowanego oleju rzepakowego, trzeba o niego odpowiednio dbać.
Mowa tutaj przede wszystkim o zwalczaniu chwastów, szkodników i chorób w razie potrzeby. Żniwa rozpoczynają się, kiedy rzepak osiąga pełną dojrzałość, a łany przyjmują rudawy kolor. Po zbiorach trzeba jeszcze przeprowadzić proces suszenia i czyszczenia nasion, co ma na celu otrzymanie surowca jak najlepszej jakości.
Jakie są etapy produkcji oleju rzepakowego?
Proces produkcji tłuszczów spożywczych składa się z kilku etapów. Zarówno olej rzepakowy, jak i olej słonecznikowy wymagają zastosowanie starannie wyselekcjonowanych roślin. Po oczyszczeniu i wysuszeniu roślin rzepak trafia do zakładu produkcyjnego, czyli olejarni. Wówczas pierwszym etapem prac jest usunięcie z jasnych nasion ciemnej okrywy, po czym można przejść do tłoczenia oleju. Wydobywanie substancji z nasion odbywa się głównie w prasach ślimakowych. W ten sposób pozyskuje się tak zwany olej surowy. Następnie ciecz jest poddawana czyszczeniu zwanemu również rafinacją.
Prace mają na celu usunięcie albo zminimalizowanie substancji, które mogłyby wpłynąć na jakość końcowego produktu oraz jego walory zdrowotne. Ponadto rafinacja ma również na celu podniesienie odporności oleju na wysokie temperatury, co z kolei wpływa na to, że świetnie się sprawdzi do gotowania oraz pieczenia. Podsumowując, proces produkcji oleju rzepakowego jest czasochłonny i składa się z wielu czynności. W efekcie otrzymywany jest produkt, który nadaje się zarówno do wykorzystania na ciepło, jak i na zimno i wyróżnia się wieloma właściwościami odżywczymi.