Kryteria wyboru olejów roślinnych
To, jaki olej rafinowany wybierzemy; rzepakowy, słonecznikowy czy słonecznikowy wysokooleinowy, zależy przede wszystkim od celu, w jakim chcemy go użyć i od rodzaju potraw, jakie będziemy przygotowywać. Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem, aby wiedzieć, co stosować w swojej kuchni.
Rafinowany olej rzepakowy… na zdrowie!
Osoby, pragnące podreperować swoje zdrowie powinny sięgać przede wszystkim po rafinowany olej rzepakowy, obfitujący w kwasy omega-3 i pozbawiony zanieczyszczeń. Posiada właściwości przeciwnowotworowe i spowalniające proces starzenia się komórek. Jest ponadto bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe:
- kwas oleinowy,
- kwas linolowy,
- kwas linolenowy.
Kwasy te obniżają poziom cholesterolu we krwi i poprawiają funkcjonowanie mózgu. Dostępny w naszej ofercie rafinowany olej rzepakowy doskonale nadaje się do codziennego smażenia, przy czym warto zdać sobie sprawę, że nie traci on swoich właściwości nawet w bardzo wysokich temperaturach.
Jakie są zalety rafinowanego oleju słonecznikowego?
Innym polecanym przez nas olejem jest rafinowany olej słonecznikowy. Jest najbardziej uniwersalny ze wszystkich olejów, nadaje się bowiem zarówno do przygotowywania dań na zimno, jak i do smażenia. Na jego bazie przygotujesz pyszne sosy winegret do sałatek. Olej słonecznikowy posiada jednak nie tylko walory smakowe, lecz również zdrowotne: skutecznie bowiem obniża on poziom cholesterolu i poprawia pracę serca. Jest zalecany także osobom cierpiącym na nawracające infekcje. Wszystko za sprawą jego składu; antyutleniaczy, witaminy E i tokoferoli, zwalczających wolne rodniki.
Jakich olejów używa się do frytury?
Do głębokiego smażenia i frytowania doskonale nadawać się będą natomiast polecane przez nas rafinowane oleje słonecznikowe wyoskooleinowe, charakteryzujące się wysoką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Polecamy je osobom, cierpiącym na choroby alergiczne i autoimmunologiczne, na przykład łuszczycę lub toczeń. Ponadto rafinowane oleje słonecznikowe wyoskooleinowe regulują pracę układu krwionośnego oraz spowalniają proces starzenia się komórek.