Olej w diecie. Co warto wiedzieć?
Z dnia na dzień coraz więcej osób interesuje się zdrowym odżywianiem i zdrowym stylem życia. Olej w diecie jest bardzo istotnym elementem. Tłuszcze pomagają usunąć zbędne produkty przemiany materii z naszych organizmów, dostarczają nam wielu cennych składników i są kaloryczne. Ważne więc jest stosowanie ich z umiarem. Co warto wiedzieć?
Po pierwsze: rafinowany czy nierafinowany?
To wszystko zależy, do jakiego celu jest Ci potrzebny. Jeśli zależy Ci na tym, żeby doprawić surówkę, to najlepiej wybrać zimno tłoczony i nieafinowany olej roślinny. Jeśli zaś szukasz oleju do smażenia, wybierz rafinowany i wysokooleinowy. Nadaje się on najlepiej do przetwarzania żywności w wysokiej temperaturze, ma wysoką temperaturę dymienia i nie wytwarza szkodliwych substancji w trakcie smażenia.
Po drugie: tłuszcz roślinny, czy zwierzęcy?
Zdecydowanie roślinny. Wiąże się to z tym, że kwasy tłuszczowe odzwierzęce są to kwasy tłuszczowe nasycone. Owszem- zawierają więcej witaminy A i D (tu mowa konkretnie o maśle), jednak jako tłuszcze nie są dla nas przydatne. Łańcuch węglowy jest praktycznie całkowicie nasycony i nie pomaga w oczyszczaniu organizmu. Wręcz przeciwnie. To właśnie tłuszcze nasycone osadzają się na blaszkach miażdżycowych i powodują pośrednio zatorowość, zatykając tętnice. Takie zatkane tętnice mogą spowodować zawał serca i problemy z krążeniem.
Po trzecie: roślinny- ale jaki?
Przede wszystkim warto stawiać na lokalne produkty, dlatego olej rzepakowy i słonecznikowy powinien często gościć na naszych stołach. Tworzą je wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są dla nas bardzo zdrowe. Do najzdrowszych należy słynna oliwa z oliwek, czy też nasz rodzimy olej lniany, który jest obecnie niedocenianym tłuszczem, choć jego właściwości prozdrowotne są na wagę złota. Na podstawie jego leczniczego działania stworzona jest nawet lecznicza dieta antynowotworowa dr. Budwig. Warto więc szukać takich alternatyw i mieć je w swojej kuchni.
Po czwarte: niesamowite smaki
Szukaj nowych smaków z olejami smakowymi. Ulubione zioła, czy czosnek, ostra papryczka zalane na jakiś czas olejem roślinnym oddadzą swój aromat i smak do oleju. Możesz się więc cieszyć z takich rarytasów, które uszlachetnią smak Twojej kuchni. Jeśli jeszcze nie próbowałeś, zdecydowanie warto sięgnąć także po oleje tłoczone na zimno z pestek dyni, z avocado, czy orzechów włoskich. Mają niesamowicie bogate smaki, przy okazji są bardzo zdrowe.
Po czwarte: im zdrowsze, tym bardziej na surowo
Pamiętaj, że olej lniany, czy oliwa z oliwek, które mają w sobie bardzo dużo olejów wielonienasyconych - czyli najzdrowszych nie nadają się absolutnie do smażenia i gotowania. W procesie podgrzewania tworzą niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze trans, które mają działania kancerogenne. Paradoksalnie- im bardziej przetworzone (mniej zdrowe) jedzenie, tym i olej do jego przyrządzania powinien być „mniej zdrowy”. DO smażenia wybieraj więc olej kokosowy, olej rzepakowy, słonecznikowy, ryżowy, z pestek winogron. Te zdrowsze zachowaj do surówek lub pokrop nimi gotowe ciepłe danie.